A-ferin Forte Nedir?

A-ferin Forte Nedir?

Merhabalar sizlere bu yazımızda A-ferin Forte Nedir? A-ferin Forte Ne İçin Kullanılır? A-ferin Forte Nasıl Kullanılır? A-ferin Forte Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? A-ferin Forte’ un Yan Etkileri Nelerdir? sorularının cevaplarını açıklayacağız.

A-ferin Forte nedir?

Soğuk algınlığı ilaçları grubunda yer alan A-ferin Forte tablet’in etken maddeleri parasetamol ve klorfeniraminmeleat ‘tır. Parasetamol ağrı kesici ateş düşürücü etkiye sahiptir. A-ferin Forte film tablet ağrı kesici, ateş düşürücü ve üst solunum yollarında, burun akıntısı, hapşırma göz sulanması gibi alerjik belirtileri giderici etkilere sahiptir. Etken maddesi parasetamol olduğundan dolayı beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı keser.

A-ferin Forte Ne İçin Kullanılır?

  • Grip
  • Nezle
  • Soğuk algınlığı
  • Alerjik nezle
  • Sinüzit
  • Faranjit
  • Akut enfeksiyonları
  • Kaşıntı
  • Aksırık
  • Gözlerde sulanma
  • Burun akıntısı
  • Burun tıkanıklığı
  • Aksırık
  • Öksürük
  • Ateş
  • Adele ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Boğaz ağrısı
  • Vücut kırgınlığı

giderilmesi için kullanılmaktadır.

 A-ferin Forte Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz tarafından size reçete edilerek kullanmaya başlayabilirsiniz. İlacın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

A-ferin Fort 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz 6 saate 1 tablettir. Gerektiğinde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Kullanmanız gerekenden fazla A-ferin Forte kullandıysanız

  • Bulantı
  • Kusma
  • Solgun cilt
  • İştahsızlık

görülebilir. A-ferin Forte kullanmayı unuttuysanız unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

A-ferin Forte Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlacın etken maddelerinden birine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. 3 ila 5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip bir doktora başvurunuz. Bu ilacı diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmamalısınız.  Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da son 14 gün içerisinde Mao inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullandıysanız ya da halen kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Karaciğer veya böbrek işlevi bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, annemi, sarılık veya göz tansiyonunuz varsa ya da alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Bu ilacın kullanımı uyku haline ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunmalıdır.

60 yaş ve üzeri hastalarda bu ilacı kullanırken dikkat edilmelidir. Tansiyonda düşme, baş dönmesi ve sakinleştirici etkisi oluşabilecek yan etkileri arasındadır.

Hamilellik ve Emzirme Döneminde A-ferin Forte Nasıl Kullanılır

A-ferin Forte hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

A-ferin Forte’un Yan Etkileri Nelerdir?

  • Uyku hali
  • Yorgunluk
  • Baş dönmesi
  • Baş ağrısı
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Uyarılma
  • Uyuşukluk
  • Anormal rüyalar
  • İştahsızlık
  • Ağız kuruluğu
  • Bulanık görme
  • Kabızlık
  • Kusma
  • Karın ağrısı

A-ferin Forte İlacı 2021 Güncel Fiyatı

A-ferin Forte ilacın fiyatı 11.03 TL’dir.

A-ferin Forte Reçete İle Mi Satıır

A-ferin Forte reçete ile satılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Oturum Açan Kullanıcı: Editör. Çıkış »




Araç çubuğuna atla Çıkış yap